Taxi i Dubai!

När jag är utomlands så gillar jag att se mig omkring. Idag var inget undantag. Jag sökte på Google och tittade på brochyrer i Hotellet. Hittade ett fint ställe med akvarium och det låg ganska nära ett stort känt hotel.

Så jag tänkte att man tar taxi till det första hotellet och tar lite bilder där. åker sedan vidare till akvariumet och tittar där.

Vi var två i taxin och fick betala ca 80 i deras valuta. Det är ca 200 kronor. Vi hade åkt ca 3 mil så det var inte dyrt. Och hade även stannat till vid ett av dom kända hotellen och tagit lite bilder. Då fick taxin vänta på oss.

När i kom fram betalade jag 100 i deras valuta vilket blir 250 kronor.

Var inne på akvariet och sedan blev det fika. Vi var ute på en typ av halvö så det var ganska dyrt där men helt överkomligt. Gick sedan jämns med stranden och tog lite foton. Det är en bred väg dom har byggt för gående och cyklister.

Vi följde hela vägen till andra ändan och det tog ca 1 timma att gå. Sedan var vägen slut. Hade sett ett hotell på vägen när vi gick den sista biten. Så jag tänkte att vi går dit och tittar efter om det går att äta där. Och även ordna med en taxi.

När vi kom fram till hotellet såg man att det var väldigt lyxigt. Det var 5 stjärnigt. Det stod lyxiga bilar utanför. Både Ferarri och dyra mercedes.

Ingången var otroligt vacker. och insidan likaså. Man förstod att det kunde vara dyrt att både bo där och att äta där. Speciellt med tanke på att hotellet låg på en halvö. Det var bara byggen runt omkring så det fanns inget annat att gå till.

Jag tittade på priserna för maten. Bara en hamburgare kostade över 250 kronor. Så vi bestämde oss för att äta på en billigare ställe.

Vi gick ut igen och bad en portier som stod där att ordna med taxi. Han småpratade med dom som stod bredvid honom som också väntade på en taxi. Så jag tänkte att han kommer säkert att prata med oss också.

Jag sade till kompisen att vi skulle säga att vi bode på hotellet ifall han frågade. Jag tänkte att han kanske inte hjälper
oss med taxi annars.

När han sedan frågade vart vi skulle åka så kunde man ju inte med att säga att vi skulle åka till ett annat
billigare hotell. Så jag svarade att vi skulle åka till centrum. Han talade om för taxin när den kom att vi
skulle åka till Downtown, centrum.

Vi sätter oss i taxin och jag talar om att vi skulle till ett annat hotell. Taxin frågar oss även om vi bodde
på det hotellet som han hämtade oss från. Vi svarade att en av oss bodde där men att den andra bodde på andra
hotellet som vi skulle åka till.

Jag upptäcker att taxin inte åker med taxametern på och förstår att han kan försöka lura oss. Eftersom jag är
bra på att lösa sådana situationer så säger jag inget till kompissen utan tänker att jag ordnar upp det själv.

Jag tänker att förra resan kostade 80 i deras valuta så jag tar upp 80 i deras valuta. När vi skall gå av så
frågar jag honom vad det kostar. Han svarar 95 dirham. Jag svarar honom att han kan få 80 diraham. Han säger
då att det kostar 95 dirham.

Jag talar om för honom att taxibolagets policy är, att om inte taxametern på så är resan gratis. Han svarar
mig att det bara är taxameter när någon ringer och beställer. Jag säger åt honom att det inte stämmer och att
han inte skall lura folk.

Jag hade redan öppnat min dörr så fort vi stannade för att han inte skulle kunna låsa den så att man blir
inlåst. Jag ger honom 80 dirham ca 200 kronor och går sedan ur taxin. Han acepterar det. Han förstår ju att
jag hade kunnat åka gratis med tanke på att han inte hade taxameterns på.

Jag hade gärna gett honom 100 dirham, ca 250 kronor. Men inte så länge någon försöker luras. Då skall han
inget ha.